• Projekty > Projekty 2016 > Zakup wyposażenia do pracowni konserwacji Biblioteki Elbląskiej
  • Zakupione urządzenia i aparatura stanowią uzupełnienie obecnego wyposażenia pracowni w obrębie czterech grup: urządzenia służące do przeprowadzania prac konserwatorskich, aparatura badawcza wraz z oprogramowaniem, meble, sprzęt i oprogramowanie do przygotowywania dokumentacji konserwatorskiej. Rozwój wiedzy w dziedzinie konserwacji zabytków wymaga od konserwatorów stałego doskonalenia metodyki pracy. Doświadczenia zdobyte podczas realizacji projektów konserwatorskich oraz jednostkowych konserwacji wykazały, że dla utrzymania funkcjonowania pracowni na najwyższym poziomie oraz dla jej dalszego rozwoju niezbędny jest zakup dodatkowych urządzeń. Intensywna działalność pracowni w ubiegłych latach (ponad 9 tys. woluminów poddanych konserwacji zachowawczej oraz liczne pełne konserwacje) spowodowała wyeksploatowanie niektórych, najczęściej stosowanych w pracowni sprzętów, dlatego planowana jest ich wymiana. Oprócz sprzętu typowo konserwatorskiego oraz mebli do przechowywania materiałów niezbędnych do prac nad zabytkowym księgozbiorem, duży nacisk w rozbudowie wyposażenia pracowni położono na zakup aparatury badawczej umożliwiającej pełną diagnostykę zniszczeń zabytków, co ułatwi wybór odpowiedniej metodyki prac. W ramach projektu tworzona jest pracownia laboratoryjna ze stanowiskiem mikroskopowym i urządzeniami umożliwiającymi badanie pH papieru metodą wymagająca pobrania jedynie mikropróbek.
    Całkowita kwota projektu:133 802 zł.
    Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Elbląg.
    Termin realizacji zadania: 01.04.2016 r.-31.11.2016 r.

« Grudzień 2017 »