• Salony 2011
 • W dziewiątym roku istnienia Salonu „Polityki” w Elblągu odbyły się cztery spotkania, których tematyka była bardzo różnorodna: było o polskiej religijności i polskim tradycjonalizmie, ale też słodko-gorzko o polskiej rozrywce i bardzo poważnie o czasie KOR-u.

  22.02

  Lutowy Salon „Polityki” upłynął pod znakiem pytania: czy Polska stoi tradycją? Gościem „Salonu” zatytułowanego „Czy Polacy są tradycjonalistami?” był prof. Paweł Śpiewak. W trakcie spotkania była mowa o polskiej obsesji pamięci, o tym, że naszą narodową specyfiką jest zjawisko historii, która nie chce odejść. I to według prof. Śpiewaka różni nas od Zachodu. Spory o stosunek do przeszłości rozpalają  polityków, a Polacy jako zbiorowość nie mogą sobie poradzić z dwoma problemami: historią Holocaustu i historią upodlenia ludzi przez komunizm. Profesor Śpiewak jako zwolennik pamięci historycznej jest zdania, że to państwo powinno wziąć na siebie część odpowiedzialności za kształtowanie pamięci narodowej, gdyż człowiek niezakorzeniony, nie mający pamięci historycznej – nie będzie umiał poruszać się w tradycji. Choć różne badania pokazują, że Polacy są przywiązani do tradycji, to w rzeczywistości różnie to wygląda. Było  również o tym, jak wygląda polski liberalizm po komunizmie, o tym jak różne elektoraty wykorzystują różne odmiany polskości, a na koniec, jak zwykle na Salonach, padło wiele pytań z sali.

  23.03

  Marcowy Salon „Polityki” koncentrował się wokół tematu : „Rozrywka to poważna sprawa”, a gościem Mirosława Pęczaka był Krzysztof Materna. Gość, którego wrażliwość, osobowość i humor ukształtowały Piwnica pod Baranami i Kabaret Starszych Panów nie szczędził słów krytyki pod adresem telewizji publicznej, w której coraz mniej jest rozrywki dla inteligentnego odbiorcy. Konkluzja z marcowego Salonu „Polityki” była niestety dość smutna i można by ją streścić w stwierdzeniu, że polska rozrywka na głowie dziś stoi. Salon zgromadził wielu wielbicieli komicznego talentu zaproszonego gościa i programów prowadzonych niegdyś przez duet: Krzysztof Materna i Wojciech Mann.

  27.10

  W październikowym Salonie „Polityki” zatytułowanym „O czasie KOR-u” gośćmi Mirosława Pęczaka byli: prof. Andrzej Friszke i Mirosław Chojecki. 35 lat po tym, jak powstał KOR – Komitet Obrony Robotników, który wystosował „Apel do społeczeństwa i władz PRL", żądając m.in. amnestionowania skazanych i więzionych za udział w strajkach – na spotkaniu w elbląskim Salonie „Polityki” była okazja do przypomnienia sobie wydarzeń tamtego czasu. Szkoda tylko, że tak znikomy procent publiczności stanowiła elbląska młodzież.

  16.12

  Ostatni, a zarazem przedświąteczny Salon „Polityki” w minionym roku dotyczył tematu „Polak religijny”, a gośćmi Mirosława Pęczka byli: o. Tomasz Dostatni OP i prof. Zbigniew Mikołejko. Czy może być lepszy czas na dyskusję o polskiej religijności, niż zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Rozmowa pokazała, że polska religijność jest bardzo różnorodna, czego dowiodła również dyskusja na koniec spotkania. Choć jesteśmy uważani za naród najbardziej religijny w Europie (sami zresztą też tak o sobie myślimy) – istnieje zbyt duży rozdźwięk między wyznawanymi poglądami religijnymi i moralnymi a wcielaniem tych poglądów w życie. Skąd zatem tak dobre mamy o sobie mniemanie? Z tą refleksją salonowa publiczność pozostawiona została na czas bożonarodzeniowego świętowania.

Do góry

Kalendarium imprez

« Styczeń 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Newsletter