• Aktualności > News
 • „Tam i tu” - nowe spojrzenie na dawną ilustrację

  07.02.2013

  W czwartek 7 lutego o godz. 17.30 zapraszamy do Galerii Spatium Novum na wernisaż wystawy „Tam i tu”, prezentującej kreacje artystyczne studentów, absolwentów i doktorantów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, które zostały zainspirowane starodrukami ze zbiorów Biblioteki Elbląskiej. Na wystawie znajdą się prace wykonane różnymi technikami – zobaczymy m.in. rysunek, malarstwo, grafikę, animację, instalację wideo oraz druk cyfrowy. Wstęp wolny.

  Podczas realizacji dwóch ministerialnych projektów konserwacji zachowawczej zbioru druków od XV-go do XVIII wieku konserwatorzy pracujący w Bibliotece Elbląskiej przejrzeli setki woluminów starych druków, natrafiając w nich na niezwykle piękne grafiki książkowe wykonane różnymi technikami (drzeworyty, miedzioryty). Najciekawsze z nich zostały sfotografowane i zaprezentowane grupie artystów toruńskich - doktorantów i studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zainspirowani przekazanymi obrazami artyści (22 osoby) – reprezentanci różnych kierunków: Malarstwo, Rzeźba, Grafika, Edukacja Artystyczna – wykonali prace z wykorzystaniem zarówno technik tradycyjnych (malarstwo sztalugowe i rysunek), jak i współczesnych technik wyrazu artystycznego (grafika komputerowa, kolaż, ilustracja, animacja, instalacja wideo). Wystawa o walorach artystycznych i edukacyjnych pokaże, że treść zawarta w dawnych książkach nadal jest ciekawa i inspirująca. Będzie to doskonały przykład na to, że z dawnej książki mogą czerpać nie tylko badacze, historycy, ale również artyści.

  "Tam i tu" - odnosi się do ilustracji starodruków ze zbioru Biblioteki Elbląskiej oraz do ich przetworzenia w dzisiejszym świecie- tu. "Tam i tu" to także wskazanie na to, że ilustracje przed kilkuset lat są nadal aktualne i mogą zaistnieć na równi z dziełami sztuki współczesnej. Ilustracje ze starodruków tworzą niesamowitą bazę inspiracji współczesnemu artyście. Są bardzo oryginalne, zadziwiające i poruszające wyobraźnię widza. Wielość przedstawionych tematów, różnorodne sposoby rozwiązań i przedstawień, odkrywcze spojrzenie na świat to tylko niektóre cechy, które wzbudziły zainteresowanie biorących udział w wystawie artystów. W zbiorze sfotografowanych grafik ze starych druków Biblioteki Elbląskiej każdy z artystów znalazł coś dla siebie. Swój konkretny temat, swój zbiór inspirujących ilustracji. Jedni skupili się na przedstawieniach roślin z zielników, inni na atlasach zwierząt, kosmologii czy medycynie. Na wystawie będzie można zobaczyć niemal każdą dziedzinę sztuk plastycznych: rysunek, malarstwo, grafikę, animację, wideo oraz druk cyfrowy. Różne techniki, różne dyscypliny sztuki to również zupełnie odmienne niż dotychczas wykorzystanie przestrzeni galeryjnej. Wszystko to po to, aby pokazać piękno starodruków znajdujących się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej, przybliżyć ich historię i pokazać, że ilustracje ze starych ksiąg są wciąż aktualne i nadal pobudzają wyobraźnię.

  tl_files/biblioteka/dane/tam_i_tu.jpg

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Czerwiec 2018 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Newsletter