• Rumunia i Albania w reportażach Małgorzaty Rejmer

11.01.2019

W piątek, 11 stycznia, o godz. 18.00 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Małgorzatą Rejmer – autorką książek „Bukareszt. Kurz i krew” oraz „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, za którą otrzymała Paszport POLITYKI. Wstęp wolny.

Gdy pisze książkę o jakimś miejscu, zamieszkuje tam, aby poznać język, historię, kulturę i zbliżyć się do ludzi. Obecnie mieszka w Tiranie, gdzie powstał zbiór reportaży „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, za którą otrzymała właśnie Paszport POLITYKI. Wcześniejsza książka „Bukareszt. Kurz i krew” to opowieść o Rumunii.

Paszport POLITYKI 2018 za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”:
    „Za umiejętność słuchania ludzi niewysłuchanych i wytrwałość w poszukiwaniu właściwego języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji”./Tygodnik POLITYKA

Małgorzata Rejmer (ur. 1985) – powieściopisarka, autorka reportaży. Absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obecnie mieszka w Tiranie. Jej książkowym debiutem była powieść „Toksymia”. W roku 2013 ukazała się druga książka – „Bukareszt. Kurz i krew” (Wyd. Czarne), za którą otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu, Gwarancję Kultury przyznawaną przez TVP Kultura, Nagrodę Literacką "Gryfia", a także nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak i Paszportów POLITYKI. W roku 2018 wyszła jej kolejna książka: „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” (Wyd. Czarne), za którą otrzymała Paszport POLITYKI. Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka pokazuje nieznane oblicze Albanii i jej najczarniejszego okresu w historii.

Rozmowę z autorką poprowadzi Jacek Nowiński.

Dział Komunikacji Społecznej

« Wrzesień 2019 »