• O książkach jesienne rozmowy

19.10.2019

Biblioteka Literacka zaprasza na październikowe spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki: 15.10, godz. 18.00 – spotkanie DKK dorosłych i rozmowa o książce Ignacego Karpowicza pt. „Miłość”, 19.10, godz. 14.00 – DKK Młodych i rozmowa o książce Ellen Sussman pt. „Lekcje francuskiego”. Wstęp wolny.

15.10 (wtorek), godz. 18.00 - spotkanie DKK dorosłych i rozmowa o książce „Miłość” Ignacego Karpowicza
    O książce z opisu wydawnictwa:
    Lustrzane światy, sny i miłość.

W dworku wczesnych lat powojennych, w dystopijnej Polsce przyszłości, w baśniowym królestwie toczonym zarazą, w krzywym zwierciadle tu i teraz – ścierają się ludzkie namiętności. Każdy pragnie spełnić swoją powinność. Nikt nie chce być samotny. Każdego czeka ból.

„Nie wiem, czy człowiek rodzi się z pierwszym kłamstwem. Jeśli tak, to jakie ono jest? Płacz nakarmionego niemowlęcia, żeby przykuć uwagę matki? Płacząc, udawałem głód lub ból? Nie mam natomiast wątpliwości w kwestii kłamstwa głównego, kłamstwa towarzyszącego mi dzień i noc przez ponad trzydzieści lat. Kłamstwo główne zostało tak gorliwie i szeroko rozpracowane przez literaturę, psychologię i rozmaite nauki, że wstyd się do niego przyznawać. Kto nosi w sobie takie kłamstwo, wydaje się ułomny i tchórzliwy. Bo czego tu się bać? A taka jest natura tego kłamstwa – strach. I wstyd”.
    fragment powieści

„Retrofuturystyczna powieść, wyzwalająca od wstydu, strachu, niechęci”/ Ryszard Koziołek

19.10 (sobota), godz. 14.00 - DKK Młodych i rozmowa o książce „Lekcje francuskiego” Ellen Sussman
    O książce z opisu wydawcy:
    W ciągu jednego dnia wszystko może się zmienić! Zwłaszcza w namiętnym Paryżu. Trójka Amerykanów – Josie, Riley i Jeremy – zjawia się w mieście miłości z różnych powodów. Młoda nauczycielka Josie decyduje się na podróż, bo chce zapomnieć o śmierci kochanka. Riley, energiczna, ale sfrustrowana matka i żona, walczy o to, by odzyskać porozumienie ze swoim mężem. Jeremy podpatruje na planie filmowym swoją żonę – wielką gwiazdę – i stwierdza ze smutkiem, że się od niej coraz bardziej oddala.

Lekcje francuskiego to żywiołowa opowieść o jednym dniu z życia szóstki młodych ludzi. W paryskiej kawiarni spotykają się lektorzy języka francuskiego – Nico, Chantal, Philippe. Młodzi, piękni, żądni przygód. Przed nimi dzień zajęć i nieprzypadkowo ich uczniami okażą się zagubieni Amerykanie. Pogrążeni w nieszczęściach bohaterowie szybko odzyskują formę: wystarczy spotkać interesującą osobę, dać się porwać, zapomnieć o wszystkim. Ellen Sussman żartobliwie i orzeźwiająco opowiada o przyjemnościach, które może przynieść każdy dzień. To smakowita podróż w głąb miasta i … erotyki. Książka tętni rozkoszą, jaką daje podróż w nieznane, zauroczenie i seks!
    Książka znalazła się na liście bestsellerów magazynów „The New York Times”, „The San Francisco Chronicle”, „Indie Bound”.

Biblioteka Naukowa i Literacka
    ul. św. Ducha 3-7