• „Mała zagłada” Anny Janko – czy można odziedziczyć traumę?

27.06.2017

Dział Literatury dla Dorosłych zaprasza we wtorek 27 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki i rozmowę o książce Anny Janko pt. „Mała zagłada”. Wstęp wolny.

O książce z opisu wydawcy:
    Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci.
    Wśród nich — dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć.
    Takich dzieci jak ona — osieroconych, obarczonych zbyt wielkim ciężarem  —  wciąż jest wiele, także dziś. Dzieci  białych, żółtych, czarnych, które zaczynają życie od apokalipsy oglądanej na własne oczy. Masakry i ludobójstwa nie stały się przeszłością.
    „Mała zagłada” Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności — wspólnej dla wszystkich, którzy przetrwali.

Dział Literatury dla Dorosłych
    ul. św. Ducha 3-7