• Aktualności > News
 • Jak wyjść z jaskini? – spotkanie z autorem i wydawcą książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”

  10.04.2019

  W środę, 10 kwietnia, o godz. 18.00 zapraszamy do biblioteki (sala „U św. Ducha”) na kolejne spotkanie w cyklu #czytElnia. Gośćmi spotkania będą: Jarosław Spychała – filozof, autor książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”, Tomasz Klejna – wydawca książki. Rozmowę poprowadzi Dominik Żyłowski. Wstęp wolny.

  Czy chcesz być jak Gilgamesz, władca Uruk? Jak Odys? A może jak Luke Skywalker? Czy masz odwagę do buntu, by niczym rebeliant opuścić swą z pozoru bezpieczną jaskinię i wyjść na zewnątrz, wprost w oślepiające światło zrozumienia? Tego właśnie Ci życzę. I z tego powodu napisałem książkę, która łączy otaczający nas świat, naszą kulturę, a także pop-kulturę z myślami filozofów. Jestem pewien, że pomoże Ci ona głębiej postrzegać codzienność, odkrywając prawdziwe znaczenie rzeczy, które zdają się banalne, a w rzeczywistości takimi nie są. Chciałbym, abyś czytając i oglądając „Jaskinię” zrozumiał świat lepiej ode mnie, lepiej od filozofów i dotarł do hyperuranion; miejsca pond niebem, gdzie według Platona schodzą się razem wszystkie idee i rzeczy. Chciałbym, abyś został hyperuranios. / Jarosław Spychała

  „Jaskinia. Droga rebeliantów” nie jest "zwykłą" książką filozoficzną. Tzn. nie jest teoretycznym wykładem, ani historyczną relacją. Jest za to przykładem filozoficznej praktyki. Jest próbą pokazania filozofii żywej, filozofii w działaniu. A poza tym jest też bogato ilustrowanym albumem. Dlatego też spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa ilustracji. /Dominik Żyłowski

  Jarosław Spychała – o filozofii potrafi opowiadać godzinami, łącząc teksty filozoficzne z wątkami popkulturowymi i znajdując analogie we współczesnym świecie (wystarczy pooglądać filmiki, jakie zamieszcza na profilu facebookowym i na swojej stronie internetowej, żeby się o tym przekonać). To filozof niekonwencjonalny. Udowodnił to wymyślając autorską metodę nauczania filozofii pod nazwą „LEGO-LOGOS”, wykorzystującą do tego klocki Lego. Aktualnie wykłada filozofię na Uniwersytecie w Konstancji. Wcześniej był nawet dyrektorem Centrum Kultury w Żyrardowie.

  Tomasz Klejna – założyciel wydawnictwa TAKO, które publikuje książki dla dzieci oraz książki z zakresu historii sztuki i filozofii. Wydawca książki „Jaskinia. Droga rebeliantów”.


  Dzień później, tj. 11 kwietnia, o godz. 11.00 odbędzie się wykład dla młodzieży pt. „Między słowem a mieczem - filozofia przeciw przemocy” (więcej informacji w zał.)

  Więcej informacji:
  Dział Komunikacji Społecznej
  tel. 55 625 60 13

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Sierpień 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Newsletter