• 15. Letnie Ogrody POLITYKI (6-9 czerwca)

06.06.2018

W dniach 6-9 czerwca wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA zapraszamy na piętnastą edycję Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu. W programie tegorocznej imprezy: dyskusje poświęcone kulturze dwudziestolecia międzywojennego, wydarzeniom 1968 roku i tekstom piosenek, a także znakomita muzyka (zabrzmi m.in. przedwojenny polski jazz) oraz pokazy filmów. To będzie festiwal pełen kulturalnych wrażeń!

Co nas czeka w tym roku?
    W programie nie może oczywiście zabraknąć rozmów prowadzonych przez dziennikarzy Tygodnika POLITYKA z udziałem zaproszonych gości. Tegoroczne dyskusje skupione będą m.in. wokół kultury dwudziestolecia międzywojennego (w związku z przypadającym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości) oraz najważniejszych wydarzeń roku 1968 w Polsce i na świecie (czyli pół wieku po rewolcie studenckiej, niechlubnym polskim marcu, a także inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację). Porozmawiamy też o tym, czy istnieje przepis na tworzenie muzycznych przebojów? W rozmowach wezmą udział znakomici goście ze świata nauki i kultury, m.in.: prof. Waldemar Kuligowski (antropolog kultury), Jan Młynarski (muzyk i kompozytor), Ewa Winnicka (reporterka), prof. Rafał Habielski (prasoznawca), prof. Urszula Glensk (literaturoznawca), Marek Dutkiewicz (tekściarz), Adam Krzemiński (publicysta) i inni.
    Muzyczne wrażenia zapewnią w tym roku: Jazz Band Młynarski-Masecki oraz Krzysztof Herdzin z Elbląską Orkiestrą Kameralną. Podczas koncertów usłyszymy szlagiery przedwojennego jazzu oraz popularne utwory klasyczne i jazzowe w zupełnie nowych, autorskich aranżacjach. Tak jak w latach ubiegłych nie zabraknie też kina dokumentalnego. Uzupełnieniem debaty o roku 1968 będzie film „Okupacja 1968” - wyjątkowy dokument o Praskiej Wiośnie opowiadany przez pięciu reżyserów, którego polska premiera odbyła się na zakończonym niedawno festiwalu Docs Against Gravity. Na zakończenie Ogrodów będzie można zobaczyć film niemy z muzyką i dubbingiem na żywo w wykonaniu grupy Niemy Movie. Zapraszamy!

Program:
    I dzień/6.06 (środa)
    godz. 18.00 „Popkultura dwudziestolecia międzywojennego” - panel dyskusyjny
    prowadzenie: red. Bartek Chaciński/Tygodnik Polityka
    uczestnicy: dr Agata Szydłowska, Michał Pieńkowski, Jan Młynarski, dr Adam Rusek
    godz. 20.00 Koncert „Noc w wielkim mieście”: Jazz Band Młynarski-Masecki
    miejsce: Sala „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7
    (bilety w cenie 40 zł do kupienia: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7)

II dzień/7.06 (czwartek)
    godz. 18.00 „Rewolta 1968. Kwiaty i korzenie” - debata
    prowadzenie: red. Edwin Bendyk/Tygodnik Polityka
    uczestnicy: Ewa Winnicka, Maria Beszterda, prof. Waldemar Kuligowski, dr hab. Mirosław Pęczak