• Festiwal ziół w bibliotece

09.09.2020

W dniach 9-11 września w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się „Festiwal ziół” - trzydniowe święto, podczas którego będzie można wziąć udział w warsztatach, wykładach i spotkaniach związanych z tematyką zielarską. Odbędzie się też spektakl teatralny i koncert. Na część spotkań (warsztaty) obowiązują zapisy. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

9 września
    godz. 12.00 - warsztat ziołowy - Joanna Włodarska
    Podczas warsztatów omówione zostaną podstawowe zioła i ich właściwości, uczestnicy warsztatów przygotują maceraty olejowe oraz toniki, dobierając zioła ze względu na ich właściwości i rodzaj cery. Liczba miejsc na warsztaty ograniczona (15 osób). Obowiązują zapisy.
    Joanna Włodarska - współzałożycielka Akademii Siedliska pod Lipami, dziennikarka, szefowa kuchni, specjalizująca się w żywności tradycyjnej i regionalnej.

godz. 14.00 - wykład - zioła w medycynie i ziołolecznictwie - Anna Izdebska
    Anna Izdebska - właścicielka sklepu medyczno-zielarskiego.

godz. 18.00 - przedstawienie teatralne - „Kłopoty małżeńskie”/Teatr "Czwarte Miasto"
    wg tekstu Mariusza Więcka, Jerzego  Wójcickiego, reż. Maciej Konopiński
    „Kłopoty małżeńskie” to komedia napisana na dwójkę aktorów, składająca hołd tym, którzy nie bacząc na trudy codziennego życia, mają odwagę wstąpić w związek małżeński, co często wiąże się z niekończącymi się wyrzeczeniami i emocjonalnymi kryzysami. Czym jest kamień filozoficzny, który sprawia, że ludzie chcą być razem? O co naprawdę kłócimy się, kiedy kłócimy się o niepościelone łóżko?

10 września
    godz. 14.00 - spotkanie autorskie - o. Klimuszko - znany i nieznany - spotkanie z Krzysztofem Kamińskim
    Krzysztof Kamiński - absolwent studiów technicznych i dziennikarskich, reporter o bogatym dorobku zawodowym, popularyzator medycyny naturalnej i ekologii. Był wydawcą kwartalnika „Porady na Zdrowie”. Zafascynowany postacią o. Czesława Andrzeja Klimuszki, napisał o nim kilka książek, m.in.: „O C.A. Klimuszko - zielarz - jasnowidz - uzdrowiciel” (1996), „Franciszkanin z Elbląga” (2004), „Ojciec Klimuszko. Życie i legenda” (2008). Dokumentowanie życia wybitnego franciszkanina stało się największą przygodą dziennikarską autora.

godz. 15.00 - wykład - aktualność myśli św. Hildegardy z Bingen i  ks. Klimuszki o ziołach i ziołolecznictwie - o. Tomasz Tęgowski OFM
    Tomasz Tęgowski - franciszkanin, założyciel i autor projektu Centrum Medycyny Klasztornej "Medicina Monasterialis", certyfikowany zielarz-fitoterapeuta, doradca medycyny naturalnej wg św. Hildegardy z Bingen.

godz. 16.00 - warsztat ziołowy - tonik dla seniorów - prowadzenie o. Tomasz Tęgowski OFM
    Liczba miejsc na warsztaty ograniczona (15 osób). Obowiązują zapisy.

11 września
    godz. 12.00 - warsztat kulinarny - ser z ziołami - Joanna Włodarska
    Uczestnicy warsztatów zrobią sery żuławskie z ziołami oraz ulepią oscypki.
    Liczba miejsc na warsztaty ograniczona (12 osób). Obowiązują zapisy.

godz. 14.00 - wykład - zioła w kuchni polskiej i staropolskiej - Barbara Bukowska
    Barbara Bukowska - dietetyczka, wykładowca Zespołu Szkół Gospodarczych propagatorka zdrowej żywności i kuchni regionalnej.

godz. 19.00 (UWAGA! Zmiana godziny) - koncert - pieśni Stanisława Moniuszki - wykonanie: Monika Sendrowska – sopran, Krzysztof Bobrzecki – baryton, Anna Mikolon – fortepian
    Monika Sendrowska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym w klasie fortepianu prof . Bogdana Kułakowskiego oraz absolwentką z wyróżnieniem w klasie śpiewu dr hab. Alicji Rumianowskiej. Jako śpiewaczka doskonaliła swoje umiejętności w mistrzowskich kursach wokalnych oraz czynnie brała udział w Seminariach Barokowych u prof. P. Esswooda. W 2015 roku ukończyła dwu-semestralne Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Krzysztof Bobrzecki - głos kształcił pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, a następnie w klasie śpiewu solowego prof. Ryszarda Minkiewicza w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, którą ukończył w 2008 r.. Swe umiejętności rozwijał biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich.

Anna Mikolon - absolwentka Akademii Muzycznej w Gdański (klasa prof.Bogdana Czapniewskiego i prof. Andrzeja Artykiewicza). W 2011 obroniła doktorat, a w 2016 uzyskała habilitację za książkę Specyfika pracy pianisty-korepetytora i płyty CD (Shakespeare Songs oraz Wybrane pieśni i arie). Wieloletnia pianistka-korepetytorka solistów w Operze Bałtyckiej. Akompaniatorka podczas konkursów wokalnych: m.in. Belvedere Competition w Wiedniu (2014-2016). Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Wieczory Muzyczne w Sopocie. Nagrała kilkanaście płyt (m.in. w wydawnictwach Acte Prèalable i Saliton), w tym z utworami fortepianowymi Zygmunta Noskowskiego i Dymitra Szostakowicza oraz z pieśniami m.in. Vincenzo Belliniego, Benjamina Brittena, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki I Giuseppe Verdiego

Spotkanie odbywa się w ramach projektu "Książka – przepis na zdrowie"

Podczas spotkań prosimy o przestrzeganie ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią SARS-CoV-2.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych  tl_files/biblioteka/dane/mkidn_logo.jpg

Więcej informacji i zapisy na warsztaty:
    Biblioteka Literacka
    ul. św. Ducha 3-7