• Aktualności > News
 • Elblążanki Agnieszki Kopczyńskiej – promocja książki

  12.12.2018

  Stowarzyszenie „Alternatywni” oraz Biblioteka Elbląska zapraszają w środę, 12 grudnia, o godz. 18.00 do sali „U św. Ducha” na spotkanie promujące debiutancką książkę Agnieszki Kopczyńskiej „Elblążanki”. O czym będzie? O Elbingu/Elblągu, kobietach, równouprawnieniu, wychowaniu i oczywiście historii. Wstęp wolny.

  Autorka zaprosiła do swoistej rozmowy osiem niezwykłych kobiet, które były lub są w pewien sposób z Elblągiem związane. Każda z nich jest wyjątkową osobowością i ma swoją (czasem niełatwą) historię. Choć ich dyskusje odbywały się przy hipotetycznej kawie, nie brakuje tam trudnych dla kobiet tematów. Przyjdź i zobacz, co mają do powiedzenia byłe, obecne, a może nawet przyszłe mieszkanki Elbląga. Być może będzie to dla Ciebie również okazja, by opowiedzieć swoją historię lub chociaż zastanowić się nad miejscem, w którym teraz jesteś. „Elblążanki” to książka o kobietach, ale nie tylko dla nich. To propozycja wyjątkowa, ambitna, poruszająca i budząca refleksje./Dominika Lewicka-Klucznik – redaktorka książki

  Agnieszka Kopczyńska - 35 lat, elblążanka, absolwentka filologii niemieckiej i kulturoznawstwa. Od lat związana z dydaktyką, tłumaczeniami, a także budowaniem relacji polsko-niemieckich - przede wszystkim w wymiarze lokalnym. Jej przygoda z tym dialogiem rozpoczęła się jeszcze podczas studiów językowych i trwa do dziś. Weszła we współpracę ze stowarzyszeniami niemieckimi, z którymi zrealizowała kilka inicjatyw. Współpracowała z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu w realizacji projektu "Świadectwa. Historia w twarzach - twarze historii" (Świadectwa. Dawny Elbląg i okolice.). Przeprowadzała wywiady z Niemkami i Niemcami pochodzącymi z Elbląga i okolic, utrzymywała z nimi pozytywne relacje, koordynowała przepływ informacji ze strony niemieckiej. Publikowała w czasopismach tworzonych przez osoby związane z byłymi Prusami Wschodnimi i Zachodnimi, promując tym samym wiedzę o współczesnym Elblągu wśród jego byłych mieszkańców. Współpracuje również ze Stowarzyszeniem Alternatywni przy organizacji wydarzeń kulturalnych, ich promocji oraz przy prowadzeniu spotkań autorskich z literatami. Ma za sobą publikacje tekstów w tytułach regionalnych i ogólnopolskich: "Akant", "Regiony", "Tygiel", "Świadectwo", antologie pokonkursowe i antologia Alternatywnego Elbląskiego Klubu Literackiego, "Prowincja".

  Spotkanie odbędzie się w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej (ul. św. Ducha 3-7).

  Rozmowę poprowadzi Dominika Lewicka-Klucznik.

  Książka “Elblążanki” została wydana w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Elbląg.

  tl_files/biblioteka/dane/herb_elblaga.jpeg

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Sierpień 2020 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Newsletter