• Biblioteka główna będzie nieczynna do końca września

30.09.2017

W związku z pracami związanymi ze zmianą sposobu prezentowania zbiorów (z systemu magazynowego na system z wolnym dostępem do półek), biblioteka główna przy ul. św. Ducha 3-7 będzie nieczynna do końca września, czyli o miesiąc dłużej niż informowaliśmy. Za wszystkie utrudnienia przepraszamy i zapraszamy do korzystania z filii Biblioteki Elbląskiej.

Co zostało zrobione i co zmieni się dla czytelnika?
    Dział Literatury dla Dorosłych z Zamkowej został przeniesiony do pomieszczeń, w których znajdował się magazyn Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (ul. św. Ducha, I piętro). Wyremontowane zostały pomieszczenia Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych (parter), gdzie obecnie przenoszony i ustawiany jest księgozbiór. To nie wszystkie zmiany, które mają miejsce w bibliotece. Można powiedzieć, że obecnie w trwa tu "rewolucja" związana ze zmianą sposobu prezentowania zbiorów. Księgozbiór Działu Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych dotychczas "zamknięty" w magazynie, trafia na półki z wolnym dostępem, co oznacza, że czytelnik będzie mógł sam podejść do regału i przeglądać książki, które go interesują. To zmiana wymagająca dużego nakładu pracy bibliotekarzy, ponieważ książki nie będą ustawione numerycznie (jak było wcześniej), lecz tematycznie (działami). Przez ręce pracowników musi zatem przejść 100 tys. egzemplarzy książek, które trzeba przyporządkować do konkretnego działu, wprowadzić zmiany w katalogu online i zmienić oznaczenia na książce. To wszystko, po to aby czytelnik miał ułatwiony dostęp do znajdującego się w bibliotece księgozbioru, w szczególności tego naukowego (biblioteka od ubiegłego roku posiada status biblioteki naukowej). Jeszcze w tym roku lokalizację zmieni też Dział Literatury Młodzieżowej, który będzie znajdował się przy ul. Zamkowej 1. Powstaje tam Biblioteka Młodego Czytelnika. Otwarcie planowane jest jesienią tego roku. Remont biblioteki głównej (odnowienie pomieszczeń, malowanie ścian, ułożenie wykładzin) realizowany jest we własnym zakresie, ze środków własnych biblioteki i przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Elblągu. Środki na wyposażenie Biblioteki Młodego Czytelnika pozyskane zostały z MKiDN w ramach programu Infrastruktura Kultury.

« Listopad 2017 »