• Aktualności > News
 • X Letnie Ogrody POLITYKI

  05.06.2013

  W dniach 5-8 czerwca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI w Elblągu, który Biblioteka Elbląska im. C. Norwida wspólnie z Tygodnikiem POLITYKA organizuje już po raz dziesiąty. Panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wystawa – wstęp wolny. Koncerty – cena biletów: 25 zł. Bilety są dostępne w Bibliotece Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.

  Tak jak w latach poprzednich, podczas tegorocznych Ogrodów zaprezentujemy Państwu wybór najciekawszych – zdaniem redaktorów POLITYKI – wydarzeń kulturalnych minionego i bieżącego roku. Odbędą się: panele dyskusyjne, koncerty muzyczne, spektakl teatralny i wystawa. Będzie można zobaczyć cztery koncerty: TWOgether Duo (laureaci Paszportu POLITYKI 2012 w kategorii MUZYKA POWAŻNA) z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Marka Mosia; Strachy Na Lachy, prezentujący utwory z najnowszej płyty !TO!; incarNations z sekcją dętą, prezentujący utwory ze swojej drugiej płyty „Odeon” oraz VOO VOO, którzy wystąpią z Orkiestrą Dętą OSP Gide. Będzie też można zobaczyć przedstawienie w wykonaniu rewelacyjnej grupy teatralnej Klancyk.

  Ogrodowe panele dyskusyjne poprowadzą redaktorzy Tygodnika POLITYKI: Jerzy Baczyński, Justyna Sobolewska, Zdzisław Pietrasik, Aneat Kyzioł i Mirosław Pęczak. Porozmawiamy m.in. o literaturze, teatrze i polityce kulturalnej.

  Dzień pierwszy – 5 czerwca (środa)

  Panel dyskusyjny - godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej 

  "Inwestycje w kulturze" - prowadzenie: red. naczelny tygodnika Polityka Jerzy Baczyński
  uczestnicy: Elżbieta Bieńkowska (Minister Rozwoju Regionalnego), Monika Smoleń- Bromska (podsekretarz stanu MKiDN)

  godz. 20.00, Sala „U św. Ducha”

  Koncert: TWOgether Duo z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Marka Mosia:

  TWOgether Duo to duet złożony z wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i akordeonisty Macieja Frąckiewicza powstał w 2007 r. pod nazwą TWOgether Duo. Niecodzienne połączenie instrumentów wykorzystują do wykonywania zarówno transkrypcji muzyki klasycznej od Bacha do Piazzolli, jak i muzyki współczesnej, m.in. Hanny Kulenty, Cezarego Duchnowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha. W roku 2012 zadebiutowali na Warszawskiej Jesieni, ukazała się też ich pierwsza płyta „Satin” (Wydawnictwo Sarton) z polskimi utworami współczesnymi.

  Z uzasadnienia przyznania Paszportu POLITYKI:

  Nagroda za dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję w budowaniu repertuaru na nietuzinkowy zestaw instrumentów.

  Dzień drugi – 6 czerwca (czwartek)

  Panel dyskusyjny - godz. 17.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

  „ości” - nowa powieść Ignacego Karpowicza. Fakty i fikcje - prowadzenie: red. Justyna Sobolewska
  uczestnicy: Ignacy Karpowicz (pisarz), Kinga Dunin (krytyczka literacka i socjolog kultury)

  godz. 18.30, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

  Spektakl: KLANCYK

  Klancyk:
  Klancyk jest jedną z pionierskich grup impro w Polsce. Ich komediowe spektakle, powstające na bieżąco, bez przygotowania i zainspirowane podpowiedzią publiczności, można oglądać w warszawskich klubach od 2006 roku. Klancyk działa też w przestrzeni publicznej, pisze, koncertuje, realizuje słuchowiska i filmy, prowadzi warsztaty improwizacji, ogarnia chaos, krzepi, drażni i łączy ludzi. Teatr współpracował m.in. z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Amnesty International, Bluszczem i Radiem Wnet. Ktoś powiedziałby, że Klancyk to zjawisko artystyczne. Ktoś inny - zupełnie by tego nie powiedział.


  Godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
  Koncert: Strachy Na Lachy z nową płytą !TO! :
  Strachy Na Lachy to unikalny pod względem muzycznego stylu projekt znanych z Pidżamy Porno muzyków, będący połączeniem fascynacji muzyką latynoską, miejskim folkiem i prostotą tradycyjnych piosenek, uzupełnianych poetyckimi tekstami lidera, Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego. Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej Strachy zaprezentują swoją szóstą płytę, która swoją premierę miała w lutym tego roku.

  Zespół o płycie !TO!:

  Spędziliśmy w studio wiele, wiele godzin. Przesłuchaliśmy krążek setki razy, by oddać w Państwa ręce krążek na odpowiednim, naszym zdaniem, poziomie. Opłaciło się… Z nieskrywaną przyjemnością i wielką radością informujemy, że nasza najnowsza płyta, !TO! pokryła się złotem!

  Dzień trzeci – 7 czerwca (piątek)

  Panel dyskusyjny - godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej 

  Teatr do zmiany, zmiana w teatrze - prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik, red. Aneta Kyzioł
  uczestnicy: Olgierd Łukaszewicz (aktor), Paweł Łysak (reżyser teatralny)

  godz. 20.00, Sala „U św. Ducha”

  Koncert: IncarNations z sekcją dętą, z nową płytą „Odeon”:
  „Odeon” to drugi album muzyków związanych wcześniej z Kapelą ze Wsi Warszawa. Piosenki z ich pierwszego albumu „Radio Retro” grupa zaprezentowała podczas Ogrodów dwa lata temu. Maja Kleszcz już w Kapeli udowodniła, że ma głos jakiego nie pomylicie z żadnym innym. Po rozstaniu z macierzystym zespołem, śpiew Mai stał się jeszcze piękniejszy, mocniejszy, dojrzały. Duża w tym zasługa życiowego partnera wokalistki, Wojtka Krzaka. Były filar KZWW to z kolei multiinstrumentalista, kompozytor i producent poruszający się swobodnie zarówno w folku, bluesie jaki soulu, co udowodniły oba albumy projektu incarNations.


  Dzień czwarty – 8 czerwca (sobota)

  Panel dyskusyjny - godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej

  Fenomen „talent shows” - prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
  uczestnicy: prof. Wiesław Godzic (medioznawca i socjolog), prof. Mariusz Czubaj (pisarz i antropolog kultury), Kuba Wojewódzki (dziennikarz i showman)

  godz. 20.00, Sala „U św. Ducha”

  Koncert: VOO VOO z Orkiestrą Dętą OSP Gidle:
  Zespół Voo Voo założony został przez Wojciecha Waglewskiego w 1985 roku i był kontynuacją supergrupy Morawski-Waglewski-Nowicki-Hołdys. W pierwszym składzie grupy znaleźli się Wojciech Morawski (perkusja), Wojciech Waglewski (gitary, śpiew) i Andrzej Nowicki (gitara basowa). Wojciech Waglewski, lider zespołu, znany był wcześniej jako muzyk sesyjny oraz członek formacji Osjan.

  Dziś VooVoo tworzą czołowi polscy muzycy, o rockowym i jazzowym rodowodzie: Wojciech Waglewski - gitarzysta i autor tekstów; Mateusz Pospieszalski – saksofonista, gra również na flecie, klarnecie basowym i akordeonie, współpracował z zespołem Maanam; Michał Bryndal - perkusja; Karim Matusewicz – kontrabasista i basista, współtwórca zespołu Woobie Doobie. Voo Voo osobliwie łączy odrębne muzyczne światy, jak choćby rock i folk różnych kultur. Formacja ma na swoim koncie ponad 30 płyt, w tym ścieżki dźwiękowe do filmów oraz albumy z muzyką teatralną.


  Panele dyskusyjne, spektakl teatralny i wystawa – wstęp wolny. Koncerty – cena biletów: 25 zł.

  Bilety są do nabycia w Bibliotece Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7.

  tl_files/biblioteka/dane/afisz 2013_v2_small.jpg

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Sierpień 2019 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Newsletter