• Filie > Filia nr 5 > Aktualności - Filia nr 5
  • Imigrant nie taki straszny jak go malują

12.09.2017

Filia nr 5 na osiedlu Zawada zaprasza we wtorek 12 września o godz. 12.00 na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych i rozmowę o książce Marty Mazuś pt. „Król kebabów” opowiadającej historie kilku imigrantów, którzy swój nowy dom odnaleźli w Polsce. Wstęp wolny.

O książce na stronie wydawnictwa „Wielka litera”:

Do Polski nadciągają imigranci? Oni już tu są.

Oto historie zderzeń i zdziwień, historie w których “my” spotykamy “ich”.

Świetnie wykształcona Ukrainka sprzątająca polski bazar. Turek, który przywiózł Polsce kebab i w odpowiedzi na gusta kulinarne Polaków zaczął serwować go z kapustą. Albanka, która wstąpiła do klasztoru. Cygan z Andrychowa planujący zostać polskim superbohaterem.

Otwartość poplątana z niezrozumieniem, sympatia podszyta wyższością, niechęć ubrana w poprawne politycznie ględzenie lub bluzgi z internetu. Polacy i cudzoziemcy - patrzą na siebie, choć nie zawsze się widzą, żyją obok siebie, choć rzadko razem.

Marta Mazuś - jedno z najmłodszych I najlepszych piór polskiego reportażu – przedstawia trzynaście opowieści o sukcesach, porażkach, determinacji, o rozczarowaniach życiem w Polsce. O nadziei. O codzienności tych Innych, Obcych. A może bardziej o nas samych?

Kilkanaście zdumiewających losów, opisanych z wyczuciem dramatu, fantastycznym szczegółem I poczuciem humoru. Sprawiedliwie, bo obu stronom – przybyszom I tutejszym – dostaje się po równo. Głęboko, bo za każdym losem plątanina spraw, z którymi obie strony z trudem sobie radzą, lub nie radzą wcale. Dobre przygotowanie do spotkania z innymi, którzy napływają./ Małgorzata Szejnert

Ludzie stamtąd stali się ludźmi stąd. Niedawni obcy, stali się częścią polskiego społeczeństwa. O tym, jak ich przyjęliśmy i jak oni odnaleźli się wśród nas, fascynująco pisze Marta Mazuś./ Michał Nogaś, Polskie Radio Trójka

Filia nr 5
    ul. Rodziny Nalazków 20 (w budynku Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum nr 1)