• Filie > Filia nr 4 > Aktualności - Filia nr 4
  • Walka z bykami - rozstrzygnięcie konkursu ortograficznego

07.12.2016

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze miejsce w trzeciej edycji konkursu ortograficznego "Walka z bykami" i zaszczytny tytuł Pogromcy Byków zdobyła Emilia Domagała (uczennica Gimnazjum nr 4 w Elblągu). Gratulujemy! Drugie miejsce zajęła Julia Szadok (Gimnazjum nr 3), III miejsce - Julia Wasiukiewicz (Gimnazjum nr 3). Jury zdecydowało także o przyznaniu Wyróżnienia dla Emilii Bobrowicz (Gimnazjum nr 4). Gratulujemy serdecznie laureatkom oraz wszystkim, biorącym udział w konkursie.

Dziękujemy naszym sponsorom - firmom: Restauracja Duchówka, Miadora.pl, Multikino oraz Avon Cosmetics za ufundowanie wspaniałych nagród. Poniżej kilka słów w ramach podsumowania dyktanda oraz jego pełna treść.

Najwięcej problemów sprawiła pisownia wyrazów: Facebooku, SMS-ów/ esemesów, spoza, Kornelii, Felicji, wniebogłosy, odtrutki, na oścież, uhonorowali.
    Interpunkcja nie sprawiła uczniom większych problemów.

Treść dyktanda:

Przygody młodych amatorów przyrody

Kornelia, Felicja i Błażej to trójka nieprzeciętnych gimnazjalistów, mieszkających w Szczebrzeszynie. Ich rodzice, państwo Wrzosowie, od najmłodszych lat krzewili w dzieciach zamiłowanie do literatury i sztuki. Bliźnięta przede wszystkim jednak ubóstwiały przyrodę.

Któregoś dnia rodzeństwo zorganizowało zlot miłośników entomologii, czyli nauki o owadach. Na Facebooku oraz za pomocą SMS-ów/ esemesów skrzyknęło najbliższych przyjaciół, a także wiele osób spoza Szczebrzeszyna, wypożyczyło z pobliskiej biblioteki książki oraz audiobooki o pszczołach, trzmielach i chrząszczach, po czym urządziło w niewielkiej sali wystawę żywych insektów zamkniętych w szklanych słoikach. Pomysł Kornelii, Felicji i Błażeja okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż przybyło mnóstwo gości, lecz niespodziewanie doszło do potężnych komplikacji. Otóż uwięzione w pojemnikach owady poprzegryzały tekturowe przykrywki i wydostały się na zewnątrz. Rozdrażnione zaczęły fruwać wokół głów uczestników, strasząc niebezpiecznymi żądłami. Przerażeni goście pochowali się pod biurka, inni krzyczeli wniebogłosy, a niektórzy zaczęli już żegnać się z życiem i odmawiać żarliwie modlitwy. Na szczęście nieustraszeni uczniowie nie spanikowali. Stwierdzili, że ukąszenie może spowodować bolesny wrzód, a przecież nie posiadają odtrutki na jad. Opędzając się od fruwających żyjątek książką pt. „Władca much”, żwawo otworzyli wszystkie okna na oścież, przywracając swoim brzęczącym okazom wolność. Goście odetchnęli z ulgą i uhonorowali bohaterskie posunięcie hucznymi brawami. Orzekli ze śmiechem, że zamiast oglądać uwięzione w słoikach stworzenia, wolą podziwiać je na kolorowych ilustracjach lub w naturze.

Autorka dyktanda: Dorota Hodyl

« Październik 2017 »