• Filie > Filia nr 4 > Aktualności - Filia nr 4
  • To oni są mistrzami ortografii

28.11.2017

Mamy wielką przyjemność ogłosić nazwiska zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ortograficznego pn. „Walka z bykami”: I miejsce - p. Arkadiusz Kleniewski; II miejsce - p. Agata Tupaj; III miejsce - p. Katarzyna Warkocz. Gratulujemy!

Specjalne wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika dyktanda, który wykazał się dużą znajomością zasad ortografii i interpunkcji, komisja przyznała Filipowi Wardzyńskiemu.
    Laureatom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w potyczkach językowych.

Treść dyktanda:
    Tournée punkrockowego/ pankrockowego zespołu muzycznego Siermiężny Sekstet Nowo utworzony big-band z Międzyrzecza – miasta położonego w województwie lubuskim – został zaproszony przez Stowarzyszenie na rzecz Popularyzacji Punk Rocka/ Pank Rocka do udziału w corocznym tournée dookoła świata. W skład zespołu wchodzą: były członek MKOl-u, pracujący w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, dziesięciokrotna zwyciężczyni triatlonu/ triathlonu, eks-Amerykanin, a obecnie arcy-Europejczyk, Kambodżanka kochająca stroić się w ultramarynowe lub pasiaste, biało-żółte, minispódniczki, superarbiter mundialu z dwa tysiące drugiego roku oraz fan zespołu The Beatles i geometrii euklidesowej. Międzyrzecki zespół, jako że złożony z samych obieżyświatów, ochoczo podjął się okołoziemskiej łazęgi. Marszrutę rozpoczął od Borów Tucholskich, przez Wyżynę Małopolską i Frankfurt nad Menem. Ponadplanowo zabarłożył w Hiszpanii: Andaluzji, gdzie rozsmakował się w gazpacho, Katalonii, a także Lotaryngii – regionie położonym w północno-wschodniej Francji, będącym ojczyzną Joanny d’Arc. W Kraju Basków międzyrzeczanie wyżyłowali się z euro do ostatka. Dla nich to jednak błaha zagwozdka, galimatias nic niewart. W okamgnieniu znaleźli się w północnoamerykańskich Appalachach, gdzie koncertowali w Karolinie Północnej, następnie skierowali się wzdłuż rzeki Missisipi w stronę Zatoki Meksykańskiej, docierając do Bahamów. Tam dali przedstawienie, że fiu, fiu! Publiczność była tak urzeczona, że z trybun śmignęły maskotki – Misie Uszatki i Koty w Butach. Z Wyspy Wielkanocnej udali się do Japonii, zwanej Krajem Kwitnącej Wiśni, przy okazji zwiedzając Muzeum im. Kazuo Ishigury – tegorocznego noblisty. Z laureatem Nagrody Nobla mieli przyjemność spotkać się na Bliskim Wschodzie, który był ostatnim przystankiem przed przybyciem do Rzeczpospolitej/ Rzeczypospolitej Polskiej. Powróciwszy z rockandrollowych/ rock’n’rollowych wojaży, zdążyli obejrzeć końcowy etap wyścigu kolarzy Tour de Pologne. Ukontentowani przebiegiem światowego tournée członkowie Siermiężnego Sekstetu udali się na zasłużony odpoczynek w Górach Świętokrzyskich.

Autorka dyktanda: Dorota Hodyl

Organizatorem konkursu ortograficznego była filia nr 4 przy ul. Ogólnej 59/1