• Filie > Filia nr 4 > Aktualności - Filia nr 4
 • To oni są mistrzami ortografii

  28.11.2017

  Mamy wielką przyjemność ogłosić nazwiska zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ortograficznego pn. „Walka z bykami”: I miejsce - p. Arkadiusz Kleniewski; II miejsce - p. Agata Tupaj; III miejsce - p. Katarzyna Warkocz. Gratulujemy!

  Specjalne wyróżnienie dla najmłodszego uczestnika dyktanda, który wykazał się dużą znajomością zasad ortografii i interpunkcji, komisja przyznała Filipowi Wardzyńskiemu.
  Laureatom serdecznie gratulujemy, zaś wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w potyczkach językowych.

  Treść dyktanda:
  Tournée punkrockowego/ pankrockowego zespołu muzycznego Siermiężny Sekstet Nowo utworzony big-band z Międzyrzecza – miasta położonego w województwie lubuskim – został zaproszony przez Stowarzyszenie na rzecz Popularyzacji Punk Rocka/ Pank Rocka do udziału w corocznym tournée dookoła świata. W skład zespołu wchodzą: były członek MKOl-u, pracujący w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, dziesięciokrotna zwyciężczyni triatlonu/ triathlonu, eks-Amerykanin, a obecnie arcy-Europejczyk, Kambodżanka kochająca stroić się w ultramarynowe lub pasiaste, biało-żółte, minispódniczki, superarbiter mundialu z dwa tysiące drugiego roku oraz fan zespołu The Beatles i geometrii euklidesowej. Międzyrzecki zespół, jako że złożony z samych obieżyświatów, ochoczo podjął się okołoziemskiej łazęgi. Marszrutę rozpoczął od Borów Tucholskich, przez Wyżynę Małopolską i Frankfurt nad Menem. Ponadplanowo zabarłożył w Hiszpanii: Andaluzji, gdzie rozsmakował się w gazpacho, Katalonii, a także Lotaryngii – regionie położonym w północno-wschodniej Francji, będącym ojczyzną Joanny d’Arc. W Kraju Basków międzyrzeczanie wyżyłowali się z euro do ostatka. Dla nich to jednak błaha zagwozdka, galimatias nic niewart. W okamgnieniu znaleźli się w północnoamerykańskich Appalachach, gdzie koncertowali w Karolinie Północnej, następnie skierowali się wzdłuż rzeki Missisipi w stronę Zatoki Meksykańskiej, docierając do Bahamów. Tam dali przedstawienie, że fiu, fiu! Publiczność była tak urzeczona, że z trybun śmignęły maskotki – Misie Uszatki i Koty w Butach. Z Wyspy Wielkanocnej udali się do Japonii, zwanej Krajem Kwitnącej Wiśni, przy okazji zwiedzając Muzeum im. Kazuo Ishigury – tegorocznego noblisty. Z laureatem Nagrody Nobla mieli przyjemność spotkać się na Bliskim Wschodzie, który był ostatnim przystankiem przed przybyciem do Rzeczpospolitej/ Rzeczypospolitej Polskiej. Powróciwszy z rockandrollowych/ rock’n’rollowych wojaży, zdążyli obejrzeć końcowy etap wyścigu kolarzy Tour de Pologne. Ukontentowani przebiegiem światowego tournée członkowie Siermiężnego Sekstetu udali się na zasłużony odpoczynek w Górach Świętokrzyskich.


  Autorka dyktanda: Dorota Hodyl

  Organizatorem konkursu ortograficznego była filia nr 4 przy ul. Ogólnej 59/1

  
  
Do góry

Kalendarium imprez

« Listopad 2018 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Newsletter