• Filie > Filia nr 4 > Aktualności - Filia nr 4
  • „Między wschodem a zachodem”: prace Larysy Niteckiej na wystawie

08.07.2019

Filia nr 4 przy ul. Ogólnej zaprasza w czwartek, 11 lipca, o godz. 17.00 na wernisaż wystawy autorstwa Larysy Niteckiej pt. „Między wschodem a zachodem”. Prezentowane prace zostały zainspirowane cerkwiami łemkowskimi oraz architekturą Elbląga. Wstęp wolny.

Na wystawie będzie można zobaczyć cykl obrazów malowanych w technice olejnej. Prace inspirowane są cerkwiami łemkowskimi oraz architekturą Elbląga. Temat ten porusza w malarce to, co jest jej szczególnie bliskie, czyli łączność człowieka z naturą i Bogiem oraz miłość do miasta, w którym mieszka. Architektura drewnianych świątyń w naturalny sposób wpisuje się w krajobraz tamtych miejsc; architektura Elbląga w pełni harmonizuje z północnym położeniem miasta. Twórczość artystyczna Larysy Niteckiej jest powiązana z zawodem i wykształceniem autorki.
    - Studiowałam architekturę, kierunek ten wybrałam z zamiłowania do tego, co piękne. Szeroko rozumiana sztuka towarzyszyła mi w życiu codziennym od zawsze – mówi autorka wystawy.
    – Jestem miłośniczką różnych dziedzin sztuki, w szczególności ujmują mnie dzieła naznaczone talentem, harmonią i dobrocią – dodaje.

O autorce:
    Larysa Nitecka urodziła się na Ukrainie, gdzie mieszkała przez pierwsze 34 lata swojego życia. Ukończyła szkołę muzyczną. Studiowała architekturę w Kijowskiej Wyższej Szkole Budowlanej, studia ukończyła w 1978 r., dziesięć lat później przyjechała do Polski i zamieszkała w Elblągu, będąc aktywna zawodowo jako urbanista. Po przejściu na emeryturę  powróciła do pasji z młodości – do malarstwa, a owocem tego jest niniejsza wystawa. Wystawa organizowana jest wspólnie z CSE „Światowid”, dostępna będzie do zwiedzania w letnich godzinach otwarcia biblioteki. Autorka wystawy doskonali swoje umiejętności na zajęciach plastycznych w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Wystawa będzie prezentowana w minigalerii „Rudy Kot” mieszczącej się w filii nr 4 od 8 lipca do końca września w godzinach otwarcia biblioteki.

Filia nr 4
    ul. Ogólna 59