• Przewodnik > Biblioteka główna
 • Biblioteka Główna

  tl_files/biblioteka/dane/newsy/bibo.jpg

  Biblioteka Główna
  ul. św. Ducha 3-7

  82-300 Elbląg
  tel. 55 625 60 00 (sekretariat)
  fax. 55 625 60 07

   


  tl_files/biblioteka/dane/newsy/webjpg.jpg

  Dział Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych
  ul. św. Ducha 3-7

   
  Ilość zbiorów: 101.150 wol.
   
  W skład Działu wchodzą:
  - Wypożyczalnia Literatury Naukowej tel. 55 625 60 22
  - Czytelnia Ogólna, Czytelnia Regionalna i Czytelnia Czasopism
  - Informacja Naukowa i Bibliografia
  - Magazyn Zbiorów Zwartych i Ciągłych oraz Dokumentów Życia Społecznego 55 611 31 65
  - Wypożyczalnia Międzybiblioteczna 55 625 60 22
  - Biblioteka Miast Polskich 55 625 60 21

  W dziale Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych gromadzona jest i udostępniana literatura naukowa i popularnonaukowa z różnych dziedzin wiedzy. Obecnie zbiory działu liczą 93126 woluminów. Udostępniane są one w wypożyczalni i w czytelniach.

  Dział stale monitoruje rynek wydawniczy, wydawnictwa regionalne  i wydawnictwa własne wyższych uczelni, dążąc do zgromadzenia jak najbardziej aktualnego księgozbioru naukowego – monografii, opracowań naukowych, źródeł historycznych, podręczników, materiałów konferencyjnych.
  W Czytelni Ogólnej obok wydawnictw zwartych naukowych i popularnonaukowych udostępniane są czasopisma.
  Do zadań Działu Literatury Naukowej i Zbiorów  Regionalnych należy także gromadzenie różnego rodzaju materiałów dotyczących miasta Elbląga i regionu oraz dokumentów życia społecznego. Tworzona jest także Bibliografia Warmii i Mazur w ścisłej współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie. Bibliografia regionalna dotycząca powiatu elbląskiego tworzona jest na podstawie następujących czasopism regionalnych: Dziennik Elbląski, Nasz Elbląg, Extra Elbląg, Pozarządowiec, Razem z Tobą, Magazyn Elbląski.
  Dział Literatury Naukowej i Zbiorów Regionalnych świadczy również usługę wypożyczeń międzybibliotecznych.


   
  tl_files/biblioteka/dane/newsy/web3.jpg
  Dział Zbiorów Audiowizualnych Gotycka.pl
  ul. św. Ducha 3-7
  gotycka.pl
  tel. 55 625 60 19, 55 625 60 20
  e-mail: audio@bibliotekaelblaska.pl

  Dział zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem książek mówionych w zapisie analogowym i cyfrowym, filmów DVD, muzyki na płytach CD i analogowych oraz dokumentów elektronicznych:
  -audiobooki (984 szt.),
  -książki na kasetach magnetofonowych (3062 tyt.),
  -książki w zapisie cyfrowym na Czytak audio (545 plików) oraz Daisy (35 tyt.),
  -płyty analogowe (4794 sztuk),
  -płyty CD (2241 sztuk),
  -filmy DVD (266 sztuk).
  W dziale znajduje się Czytelnia Wirtualna wyposażona w komputery, drukarkę, skanery, rzutnik, która pozwala na udostępnianie zgromadzonych programów komputerowych, oferowanie użytkownikom dostępu do Internetu oraz współorganizowanie  szkoleń komputerowych, prezentacji multimedialnych  np. dla  Uniwersytetu III Wieku, szkół i innych, a także organizację Turniejów Gier Komputerowych.
  Ponadto Dział wyposażony  jest w wysokiej klasy sprzęt audio (zakupiony z projektu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
  Rodzaj gromadzonych zbiorów determinuje działalność kulturalno-oświatową na rzecz środowiska elbląskiego. Znaczącą część użytkowników stanowią osoby ociemniałe, niedowidzące i niepełnosprawne. Dział zajmuje się popularyzowaniem muzyki,organizując koncerty i kameralne spotkania muzyczne oraz pokazy filmów.

   
  tl_files/biblioteka/dane/newsy/zamkowa2.jpg
  Dział Literatury dla Dorosłych (Biblioteka Literacka)
  ul. Zamkowa 1

  tel. 55 625 60 17, 55 625 60 18
  e-mail: literacka@bibliotekaelblaska.pl
   
  Ilość zbiorów: 45.483 wol.
  Dział posiada bogaty księgozbiór z zakresu literatury pięknej, a także nauk humanistycznych tj. religioznawstwa, filozofii, psychologii, sztuki, językoznawstwa i historii literatury. Biblioteka prowadzi szeroką działalność kulturalną.
  Systematycznie odbywają się spotkania w Dyskusyjnym Klubie Książki.
   
   
  tl_files/biblioteka/dane/newsy/dsc_9404.jpg
  Dział Literatury Młodzieżowej
  ul. św. Ducha 3-7

  tel. 55 625 60 23
  e-mail: dzieci@bibliotekaelblaska.pl
   
  Ilość zbiorów: 8.318 wol.
  Gromadzi i udostępnia pozycje z literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, lektury szkolne, książki popularnonaukowe dla różnych grup wiekowych czytelników, wydawnictwa o charakterze encyklopedyczno - informacyjnym.
  Organizuje różnorodne imprezy kulturalno-oświatowe mające na celu promocję książek, rozwijanie czytelnictwa i rozbudzenie zainteresowań czytelniczych poprzez różne formy aktywnego działania. Prowadzi szeroką współpracę z instytucjami i organizacjami w zakresie animacji kultury i edukacji.
   
   

  tl_files/biblioteka/dane/zabytki1.jpg
  Dział Zbiorów Zabytkowych
  ul. św. Ducha 25
  tel. 55 625 60 30, pracownia konserwacji: tel. 55 625 60 31
   
   
  Dział Zbiorów Zabytkowych zajmuje się opracowywaniem oraz ochroną zabytkowego księgozbioru, który w 2009 r. został włączony do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. W ramach działu funkcjonuje pracownia konserwacji, której podstawowym zadaniem jest zabezpieczanie i konserwacja (zachowawcza i kompleksowa) rękopisów, starych druków (XV-XVIII w.), kartografii oraz zbiorów XIX wiecznych, jak również prowadzenie dokumentacji fotograficznej zbiorów. Pracownia udziela konsultacji z zakresu oceny stanu zachowania, konserwacji i przechowywania kolekcji. W dziale pracuje obecnie sześć osób w tym trzech dyplomowanych konserwatorów zabytków.
  Biblioteka dysponuje pomieszczeniami magazynowymi spełniającymi najwyższe standardy przechowywania zabytkowych materiałów bibliotecznych oraz posiada komorę fumigacyjną służącą do dezynfekcji księgozbioru, jak również świadczy usługi w tym zakresie.
  Zbiory zabytkowe udostępniane są pracownikom naukowym, pracownikom instytucji kulturalno-naukowych oraz magistrantom i doktorantom posiadającym stosowne dokumenty wystawione przez uczelnię bądź promotora. Innym osobom zbiory mogą być udostępniane wyłącznie za zgodą Dyrektora Biblioteki
   
  tl_files/biblioteka/dane/newsy/DSC_7965.JPG
  Elbląska Biblioteka Cyfrowa (EBC)
  ul. św. Ducha 3-7

  tel. 55 625 60 15
   
  Elbląska Biblioteka Cyfrowa, działająca od 2008 roku, zajmuje się digitalizacją księgozbioru zabytkowego Biblioteki Elbląskiej oraz dokumentów życia społecznego i udostępnianiem zdigitalizowanych zbiorów na stronie http://dlibra.bibliotekaelblaska.pl/dlibra, prowadzeniem Elbląskiego Wortalu Historycznego http://historia.bibliotekaelblaska.pl/, popularyzującego historię i kulturę miasta i regionu oraz redakcją Rocznika Elbląskiego. Elbląska Biblioteka Cyfrowa zrzeszona jest w Federacji Bibliotek Cyfrowych.
Do góry

Kalendarium imprez

« Październik 2017 »
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Newsletter